Злочинність серед неповнолітніх

На сьогодні це зумовлено тим, що неповнолітні особи завжди належали до особливої категорії осіб і становили одну з найбільш кримінально уражених верств населення в силу свого віку, неможливості зазвичай правильно оцінювати конкретну ситуацію, вибирати  належну лінію поведінки,  помилкове трактування змісту  таких  понять,  як сміливість,  дорослість,  взірець для  наслідування.

Протягом 2016 та поточного року неповнолітні особи переважно вчиняли кримінальні правопорушення проти власності, зокрема, крадіжки мобільних телефонів/планшетів, заволодіння чужим майном шляхом обману чи зловживання довірою. Зокрема, упродовж 2017 до суду спрямовано 4 кримінальні провадження відносно неповнолітніх осіб за фактом викрадення чужого майна.

В більшості випадків схильними до вчинення кримінальних правопорушень являються учні навчальних закладах, які проживають  в неповних родинах, оточення яких не завжди позитивно впливає на розвиток високих моральних цінностей та поваги до людини.

 Чинне законодавство передбачає, що кримінальній відповідальності та покаранню підлягають особи, яким на час вчинення кримінального правопорушення  виповнилось 16 років.

Разом з тим, певні категорії кримінальних правопорушень передбачають відповідальність з 14р.

Зниження віку кримінальної відповідальності обумовлено тим, що особа в 14-річному віці усвідомлює суспільну небезпечність і протиправність злочинів. Крім того, серед підлітків ці злочини досить поширені, і більшість з них тяжкі, становлять підвищену суспільну небезпечність.

Враховуючи викладене законодавство встановлює наступні види покарань за вчинення кримінальних правопорушень неповнолітніми:

1) штраф -  застосовується лише до неповнолітніх, що мають самостійний доход, власні кошти або майно, на яке може бути звернене стягнення.

2) громадські роботи -можуть бути призначені неповнолітньому у віці від 16 до 18 років

3) виправні роботи – у віцівід 16 до 18 років за місцем роботи

4) арешт – особам, якіна момент постановлення вироку досягли 16років

5) позбавлення волі на певний строк.

При призначенні покарання неповнолітньому суд також враховує умови його життя та виховання, вплив дорослих, рівень розвитку та інші особливості особи та перш за все вчинення кримінального правопорушення у неповнолітньому віці.

Для гарантування правового захисту неповнолітніх  під час досудового розслідування та судового  розгляду кримінальних правопорушень законом передбачено спеціальні норми,  що встановлюють особливість провадження  у  цих справах.

 

А. Паталаха, прокурор Сєвєродонецької  місцевої прокуратури                                      

Последние комментарии