Дайджест реформ 4.06-10.06.2016: Очікування

Євроінтеграція

У європейському питанні України знову не поставлена крапка: рішення про відміну візового режиму з ЄС Рада Євросоюзу не ухвалила. Нам не сказали «так», але, водночас, й не сказали «ні».  Очікується, що ближче засідання, під час якого знову може постати українське візове питання, станеться 27 червня.

Це означає, що шанс отримати омріяну візову лібералізацію ближчої осені, залишається — про що публічно заявив Президент України Петро Порошенко.

З юридичного боку, Україна виконала всі умови, яких від неї вимагала європейська спільнота. Ситуацію ж з відміною віз здебільшого списують на взаємини ЄС із іншими країнами-кандидатами на отримання аналогічного статусу. Разом із тим, у євродипломатів викликає побоювання хід реалізації антикорупційної реформи. Відтак, подейкують про запровадження постмоніторингового механізму контролю за ходом впровадження реформи.


Позалаштунки відтермінування безвізового режиму між Україною і ЄС http://bit.ly/24G5xu5

Офіційні хроніки http://bit.ly/1U1tvuT

http://bit.ly/1VSuPVp

Реакція країн-членів ЄС http://bit.ly/2318ara


Антикорупційна реформа

Найочікуваніша реформа в українському суспільстві залишається в зоні турбулентності. Цього року в Україні мають розпочатися два фундаментальні з огляду на реформу процеси: електронне декларування статків чиновників та звітування політичних партій про доходи й видатки. Обидва питання – в компетенції Національного  агентства з питань запобігання корупції (НАЗК), яке перебуває на стадії формування, що ускладнює виконання норм законів в частині строків.

Допоки НАЗК визначив дату початку роботи системи е-декларування – 15 серпня 2016 року, затвердив форму декларації, порядок її оприлюднення. Деталі – дізнаємося згодом, бо бюрократичні процедури займають трохи часу (документи мають зареєструвати в Міністерство юстиції й після – оприлюднити). Першими  електронні декларації подаватимуть чиновники вищої ланки – таких близько 50 тис. осіб. Серед них – голова держави,  прем’єр-міністр, міністри, очільники департаментів виконавчих органів влади тощо. Решта задіяних до державного й місцевого управління – звітуватимуть  електронно вже починаючи з 1 січня 2017 року .

Також НАЗК затвердив форму звітності для політичних партій, які, за законом, з 1 липня мають звітувати йому про стан своїх партійних кас. Цей документ також переданий до Мінюсту на реєстрацію. Закон зобов’язує партії, що подолали 5%-й бар’єр, подавати до НАЗК звіти в паперовому й електронному вигляді.  Тож з огляду на час, що лишився до набуття чинності закону, суто технічно можуть виникнути складності з дотриманням усіх приписів.

Закон про бюджетне фінансування партій запроваджує прозорий механізм фінансування політичного процесу, робить його  по-справжньому підзвітним суспільству. Результатом його дії має стати зникнення «кишенькових» партій, суттєве зменшитися залежність від фінансово-промислових груп; загалом створюються рівні можливості для всіх гравців партійних перегонів.  Все це разом має суттєво знизити рівень політичної корупції в країні.


Поточна діяльність НАЗК http://bit.ly/1tk2prX

Що дасть суспільству запровадження бюджетного фінансування партій http://uacrisis.org/ua/43838-party-funding

http://bit.ly/1XguFsb


Відкритість влади

Відкриті дані – головний інструмент, який робить будь-якого розпорядника бюджетних коштів надто вразливим у його бажанні долучитися до корупційних схем. Офіційний портал публічних фінансів «Є-data», створений як раз із цією метою, прозвітував, що  40% тих, хто живе коштом держави, вже зареєструвалися на порталі. Тож суспільство може майже в режимі реального часу слідкувати за тим, як і куди спрямовуються кошти платників податки.  Розробники порталу запевняють, що впродовж ближчого місяця забезпечать конвергенцію з порталом публічних закупівель ProZorro. Відтак прослідкувати рух коштів буде ще простіше.

Закон про «Про відкритість використання публічних коштів» зобов’язує до реєстрації на порталі, відтак – до прозорості й підзвітності суспільству, всіх без винятку розпорядників бюджетних коштів. Дед-лайн – 1 липня 2016 року.  Проте громадські активісти вже угледіли ознаки саботажу з боку найбільших розпорядників коштів, насамперед – великих державних підприємств. Тому ініціюють запровадження жорсткіших санкцій для тих, хто не вкладеться у відведений законом строк


Офіційна статистика порталу  публічних фінансів «Є-data»  http://bit.ly/1VSXTfr

Позиція громадських активістів http://bit.ly/25UJvpR


Енергоефективність

Літня пора – гарний час не тільки для приготування саней на зиму, а й утеплення. У який спосіб, як і за скільки – всі ці відповіді надаватиме Фонд енергоефективності, створення якого ініціювало Міністерство регіонального розвитку й будівництва України. Фонд пропонуватиме чотири стандартизовані пакети підтримки заходів із енергоефективності у житловому секторі. За підрахунками ідеологів створення Фонду, економія для домогосподарств, що долучаться до програм із енергоефективності, складе майже 50% витрат на опалення. Фонд  фінансуватиметься коштом бюджету да закордонних донорів. Його створення – не українське «но-хау», а виконання зобов’язань  Угоди про асоціацію з  ЄС.

 

 

Источник www.uacrisis.org

Последние комментарии